NECDET YAŞAR "Geleneğimizin Dünyaya Açılan Sazı" (Belgesel Film)

30 Jul 2015 40:20 16
10,129
114 3

70 li yaşlarında hala stüdyoya girip çalabilen bir usta, Türk musikisindeki büyük ustalardan olması bir yana, dünyaya klasik bir sazımızı, tamburu saygı ve hayranlıkla dinletmiş dünyanın büyük ustalarının da hayranlığını kazanmıştır. Filmini ilk izlediğinde gözlerinin dolduğunu anımsıyoruz. Ve bizden filmdeki bir bölümü çıkartmamızı istemesini… O bölüm onun büyüklüğü hakkında çok özel bir yorumdu.
“ayıp olur” dedi ,”utanırım”… ona saygı duyduk, o bölümü çıkardık. Bugün her biri sazında usta olan öğrencileri onu anlattılar, birlikte eserlerini çaldılar, ayrıca Niyazi Sayın’la söyleştikleri çok özel icraları, Kürdili hicazkâr saz semai, Nihavent taksim ve Necdet Yaşar’ın doğaçlamaları da filme ayrı bir renk katmaktadır. Dünyaca tanınan bir sanatçımız filmi izliyordu. .Filmi tamamlayamadan gözü yaşlı kalktı gitti, giderken de “biz de sanatçı mıyız yahu.” Dedi. İzleyince anlayacaksınız.

Filmden alıntılar

Göksel Baktagir: Müthiş etkiliyor,sadece beni değil bir çok sazendeyi de etkiliyor.Çünkü kendisinin tamburdan çıkarttığı seda, adeta insanı saran yani bütün hücrelerine işleyen bir özelliğe ve ayrı bir tınıya sahip.

Alaeddin Yavaşça: Çok ayrı bir yeri vardır. O her zaman aranan ,her zaman istenen bir sanatçıdır.hatta solist olarak çalışmış olduğumuz dönemlerde refakatimizde onun tamburunun sesini duymak bir ihtiyaç halini almıştı.

Münir Nureddin Selçuk: Tarzı icra ve üslubundaki bu fevkalade güzellik, müstesna artistlik kabiliyetiyle heyetimize alınması mutlaka elzemdir.

Gönül Paçacı : Hem sazının olanaklarını kullanışı açısından,hem geçmişle bugün arasında o sesleri, duyarlılıkları ,o bileşimleri,o sentezi verebilmesi, o simyaya ulaşması açısından çok özel bir noktada .

Ertuğrul İncekara : Necdet Yaşar’ın özelliği bence sadece ruhsal derinliğinde değil, bu işin tekniğinde, virtiözitesinde de büyük isim.

Related of "NECDET YAŞAR "Geleneğimizin Dünyaya Açılan Sazı" (Belgesel Film)"

-->